ZPĚT

SVĚT NEVIDĚL TAKOVOU TRUBKU jako jsem já

Poskytla Z.Z., členka sboru GAUDIUM
                                

      Já pevně doufám, že nebude hůř. Ale bude.
      Pro někoho je začátek dubna příslibem radostných chvil jarního vlání, kvetení, množení a vůbec - samá pozitiva. Stejně tak jsem i já prožívala každoročně příchod pro mě nejkrásnějšího ročního období. Ovšem situace se zcela změnila, když jsem si sama a dobrovolně upletla na sebe bič. Když jsem založila časopis, dvouměsíčník Panenské rozhledy. První rok se nade mnou a časopisem klenula duha a všechno bylo nové, neotřelé a já byla nabitá energií a nápady. No, a když první rok uplynul a na světě bylo šest čísel obecního časopisu, tu mi najednou došlo, že to je teprve začátek, že po roce prvním bude rok druhý, třetí, desátý…Stejně i moji milí spoluobčané, zpočátku nadšení z novinky, která v naší obci dosud nikdy nebyla, si tak nějak zvykli a v roce druhém došla všem pára.
      Takže začátek letošního dubna byl pro mě zcela jiný než roky předešlé. Měla jsem dát dohromady časopis a neměla jsem nic. Tedy, svoje příspěvky jsem splácala, tolik sebekázně jsem v sobě ještě měla, ovšem jinak nic. Nikdo mi neposlal ani řádeček. Co bych byla dala za nějakou konstruktivní kritiku! Pak mi naštěstí poslala paní učitelka ze školy básničky dětí a jejich slohová cvičení, což mi maličko pozvedlo náladu, jenže, ruku na srdce: obecní časopis nemůže být poskládaný z prací dětí z třetí třídy a fejetonů jedné redaktorky!
      Ovšem duben není jen krásným jarním měsícem a dobou, kdy vychází náš časopis, je to taky začátek jarních koncertů! No a tak jsem v hlavě místo dřívějších myšlenek, abych tak řekla, erotických, měla napůl noty a napůl písmenka. Vznikl z toho v mé nebohé hlavě takový guláš, že se to prostě někde zákonitě muselo projevit. Hlavně se to začalo projevovat v pracovním procesu, protože mému malému mozku pravé blondýny jaksi docházela kapacita a na všechny ty grafy, telefonáty, citáty a jiné nezbytnosti, co se z nich skládá moje pracovní náplň, zbylo jen minimum mozkových závitů.

     
První jarní koncert našeho sboru se odehrál v síni Bohuslava Martinů v budově HAMU. Sraz byl v šest večer, což pro mě znamenalo prchnout z práce a trnout, zda moje nebohá kolegyně přečká bez úhony zbytek směny a nepadne pod návalem pracovních úkolů. Koncert byl poctou k narozeninám Bohuslava Martinů a byl premiérou pro naši novou kolegyni a kamarádku Katku a hlavně jejího psa Deryla, jenž stál vůbec poprvé na pódiu. Jelikož mám Katku na starost při zkouškách, trnula jsem, jak to bude při koncertu, protože vzhledem k mé výšce stojím vždycky v poslední řadě, abych nezacláněla svým menším kolegyním. No a Katka je malá a navíc má svého psa, tudíž zůstává v první řadě. Hned při zkoušce bylo jasné, že se o Katku bát nemusím, postaraly se o ni ostatní vzrůstem menší altíky z první řady. Po zkoušce jsme se všichni odebrali do šatny a já spokojeně vedla Katku labyrintem chodeb. Už jsme byly skoro u cíle, když jsem zjistila, že nemám ani tašku, ani noty, ani kabelku. Všechno jsem to nechala v sále napospas případným zlodějům! Musela jsem honem zpátky a tudíž jsem ztratila drahocenný čas na patřičné zvelebení zevnějšku před koncertem. A že to ten zevnějšek potřeboval!
      Koncert se nám moc povedl. I já jsem se dokázala koncentrovat a v mozku jsem měla jen Fibicha a Martinů. Po přestávce vystupoval dětský sbor Radost a jeho Otvírání studánek jsem si nemohla nechat ujít. Naštěstí byl přítomen i můj muž a tudíž byl odjezd do rodné vsi zajištěn. No, znáte ten pocit, že není všechno tak úplně jak má být a vy nevíte co? Tak tenhle pocit jsem já měla a jen jsme dorazili domů, pocit se změnil v hrůznou skutečnost! Já trubka jsem si zapomněla v šatně hudební fakulty náš sborový kostým! Krve by se ve mně nedořezal! Kostým, šitý každé z nás na míru kdesi v Liberci, bez něhož je nemožné vystupovat na koncertech našeho sboru, nepřijel se mnou domů, ale zůstal někde v temnotě šatny Lichtenštejnského paláce! A víte co? Hlavně že jsem v šatně své kolegy nabádala, aby si nic nezapomněli, všechno si zkontrolovali a tady to máte! Prostě trubka. Manželovi jsem se se svým trápením nesvěřila, neboť jeho způsobem není utěšování, nýbrž láteření. On je z těch, který vám ještě vynadá a drží ho to dlouho. Stačilo, že jsem si sama v duchu klnula, že jsem celou noc nespala a trnula strachem, aby se můj koncertní obleček nezalíbil nějakému lapkovi. Abych přišla na jiné myšlenky, otevřela jsem ještě pozdě večer notebook. Ráno jsem chtěla s dubnovým číslem časopisu jít do tiskárny, a tak bylo na místě zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku. No a nebylo! Poštu jsem měla plnou příspěvků a nezbylo, než potlačit trudné vzpomínky na zapomenuté šaty a předělat celé Panenské rozhledy. No jestli byste se z toho, milí moji čtenáři, nezbláznili? Nejdřív marně sháním příspěvky a pak jako když se s nimi roztrhne pytel! Moje mozkové buňky dostaly zabrat a nervový systém taky.
      Ráno jsem odevzdala podklady v tiskárně a honem jela do Prahy. Na vrátnici HAMU byl velmi vstřícný pan vrátný a, jak jsem pochopila, stávalo se dost často, že roztržití umělci zapomněli v šatnách kdeco. Nejvíc prý mobily a jedna zvlášť roztržitá umělkyně pak na piáně kalhotky. To jsem se dozvěděla cestou do šatny, poté, co ten dobrý muž zamknul vrátnici a vydal se se mnou do útrob paláce. A tam, ve ztemnělé šatně, trůnila na židli moje taška a v ní můj milovaný vzácný koncertní sborový kostým! Spadl mi kámen ze srdce a hned bylo na světě líp.
      Večer po zkoušce jsem se v hospůdce dozvěděla, že kolega Richard zapomněl v sále noty. Ovšem Richardovi bude příští měsíc osmdesát, ten má nárok. Richard mi vesele vyprávěl, že celý den nedělá nic jiného, než že hledá věci, které měl minutu předtím v ruce.
      Život není procházka růžovou zahrádkou, život je pěkně složitá záležitost a mě utěšuje, že v tom nejsem sama; je nás hodně na tom světě, co pořád něco ztrácejí a hledají. Není to nijak duchaplný závěr tohoto pojednání, ale zase na druhou stranu, co byste chtěli od takové trubky, jako jsem já….