ZPĚT

ZÁPISNÍK ZAČÍNAJÍCÍ SBOROVÉ ZPĚVAČKY

Poskytla Z.Z., členka sboru GAUDIUM
Zápis čtvrtý.
                                                  

      Smíšený sbor Gaudium je instituce na vysoké úrovni. Zjistila jsem to hned v prvních hodinách, strávených v umělecké škole v Šimáčkově ulici. Které sdružení, spolek nebo státní útvar čítající 50 členů má hned dva prezidenty? Žádný. A my máme prezidenta úřadujícího a prezidenta čestného!
      Na začátku září proběhla na půdě sboru volba nového prezidenta, jelikož ten stávající si chtěl už trochu od všech těch povinností odpočinout a vykonávat funkci prezidenta čestného. Volby jsem se nezúčastnila, neboť jsem ve sboru zatím nikoho neznala a můj hlas by nemohl být s čistým svědomím přidělen tomu nejlepšímu Byla jsem tedy něco jako zahraniční pozorovatel a jako takový musím říct, že volby proběhly v souladu se zákonem a byly demokratické. Všichni gaudiáci napsali na papírek jména tří svých kandidátů, jména byla sečtena a ti dva, kteří měli nejvíc hlasů, postoupili do dalšího kola.
      Prezident byl tedy zvolen opravdu dobře. Je vysoký, má bílé vlasy a budí respekt. Mám podezření, že je taky nejhodnější a nejvíc ochotný obětovat veškerý volný čas práci pro sbor. To mě napadlo, když jsem si vzpomněla na jediné demokratické volby, které jsem v dobách tuhého komunismu zažila. To když jsme na gymplu zvolili předsedu třídy. Taky byl hodný a ochotný za nás ostatní lenochy obětovat pro kolektiv svůj čas.
      Aby nebyl prezident na všechno sám, má k ruce radu a jak jsem pochopila, v radě jsou zástupci napříč spektrem celého sboru, z každého hlasu po kousku. Pak máme taky správkyni kostýmů, správkyni not a správkyni financí. Ostatní členové sboru pak mají funkci poradní, zvláště pak některé soprány se svými vysokými hlásky, protože jsou nejvíc slyšet.
      Čestný prezident má důležitý úkol. Pečlivě kontroluje, kdo má kdy narozeniny a pak vždycky oslavenci pogratuluje. Když má oslavenec narozeniny kulaté, může si vybrat, jakou písničku mu ostatní zazpívají. Pokud je to člen sboru dlouholetý a tudíž vážený, uspořádá po zkoušce mejdan. Jakmile je čestný prezident delší dobu nepřítomen, je pověřena sledovat narozeniny jedna z kolegyň v sopránu. Musím ovšem konstatovat, že tato náhradnice bere svou dočasně svěřenou funkci na lehkou váhu, protože na moje narozeniny zapomněla. Ale co, stejně nebyly kulaté.
      Správkyni notového archivu je nutno si předcházet. Má chudák moc práce s novými členy, kteří se neustále dožadují vzácného materiálu, střeženého správkyní jako pravý poklad. Takový nový člen sboru musí překonat překážku v podobě nevlídného pohledu, přenést se přes brblání pod nosem a trpělivě vyčkat, jestli na něj vzácný notový part vyjde. Občas se k nováčkovi přidá nějaký letitý člen, který zřejmě notami zatápí, jak si myslí správkyně. Ale abych byla spravedlivá: není to žádná legrace spravovat tak obsáhlý majetek; musí se pořád doplňovat, množit a kontrolovat.
      Správkyně kostýmů má velkou zodpovědnost. Opatruje oděvy pro začínající zpěvačky v úzkém skladu a má jedinečnou možnost spatřit každou zájemkyni o kostým v plné kráse. Kolegové ze sboru ji nepotřebují, neboť jejich doplňkem je pouze motýlek, černý oblek má každý svůj. Kostým pro členky sboru se skládá z dlouhé vínové sukně, béžové halenky a šáličky. Já jsem svůj kostým vyfasovala asi po dvou měsících. Fasovaly jsme ten den tři, v úzkém skladu jsme si šlapaly na nohy a nakonec se nám podařilo po značném úsilí a za vydatné asistence milé správkyně vybrat přijatelné velikosti.
      „Zase jsem ji neudala,“ správkyně nám ukazovala pidi sukýnku jak pro barbínu. Nemohla jsem pochopit, že mohla patřit lidské bytosti, ale prý patřila Japonce. Páni, náš sbor je mezinárodní! I Japonka zatoužila zpívat v Gaudiu! (A to nemluvím o několika současných členech rakouské, německé ba i francouzské národnosti. Hudba zkrátka bourá bariéry). Mrzelo mě, že jsem Japonku nezažila, protože bych si moc ráda poslechla její češtinu v nějakých vypjatých skladbách našich klasiků. Konečně bych měla rovnocennou kolegyni při zvládání cizích jazyků.
      Na správkyni financí se usmívat nemusíme, ta se usmívá na nás, pokud z nás chce vymámit všechny ty poplatky a příspěvky a školné. Její práce je namáhavá a zodpovědná, ale určitě si vede lépe než leckterý ministr financí, protože když na to přijde, je vždycky z čeho hostit spřátelené sbory.
      Všechny tyto funkce jsou strašně důležité a celkem rychle jsem se s nimi seznámila. Časem jsem však důkladným vědeckým bádáním objevila funkce další. Tak například je v našem kolektivu významná básnířka, skládající skvělá díla na počest jubilantů a taky jedna zubařka a několik jiných zubních odbornic, spravujících celému sboru zuby. Pak se mezi námi vyskytuje značné množství vědců světového formátu, někteří z nich jsou dokonce i bývalí protinožci. Dále je ve sboru mnoho odborníků na cizí jazyky, specialistů v polygrafii a géniú přes počítače. Zkrátka každý tam něco umí, jen já jsem taková ta doplňující členka, jež je v každém kolektivu, a která nevyniká ničím. Moje role je však nezastupitelná, protože někdo musí tvořit ten průměr.
      Na závěr musím vzpomenout zvláštní fenomén, který jsem zatím objevila pouze v našem souboru. Tomuto tajuplnému úkazu se říká JOUDA . Původně jsem se domnívala, že Jouda je jenom jeden, ale nyní musím svůj první dojem opravit. Joudů je několik! Mají různou podobu, také pohlaví je zastoupeno oboje a zdá se, že Jouda je schopen stát se tu školním inspektorem, jindy zas břišní tanečnicí. Myslím si, že Jouda má velkou budoucnost v řadách našeho sboru a prakticky je nenahraditelný.
      Taky v našem sboru občas přebývá nějaká Douchová, o které jsem slyšela, ale nikdy ji nedokázala bezpečně identifikovat. Až tu najednou! Musím laskavému čtenáři prozradit, že Douchová je bytost se schopností se převtělovat a i já jsem se jí párkrát stala! Douchová se nad vámi vznáší a šup, už ji máte za krkem, ani se nenadějete. Jo, začínající sborová zpěvačka si musí dávat pozor, aby se jí Douchová neusadila za krkem napořád.