ZPĚT    na leták ke 20. výročí sboru
               na všechny sborové akce
               na koncerty podle roků

Zájezd pěveckého sboru GAUDIUM-PRAHA
do Španělského království

ve dnech 26.6. - 2.7. 2008

        DENNÍ PROGRAM ZÁJEZDU:
 Středa 25. 6.2008.      0.den  Autobus vyjíždí z Veletržní ve 24:00 hod. 
 Čtvrtek 26. 6.2008.      1.den  Německo, Francie, Beaune, Verpillière 
 Pátek 27. 6.       2.den  Verpillière, Pau
 Sobota 28. 6.       3.den  Pau, San Sebastian, Altamira, Santa Maria del Mar
 Neděle 29. 6.       4.den  Cudillero, Salinas, Gijón - KONCERT
 Pondělí 30. 6.       5.den  Avilés, Gozon, Piedras Blancas - KONCERT a v noci odjezd
 Úterý 1. 7.       6.den  Mulhouse
 Středa 2. 7.       7.den  Mulhouse, Praha - návrat
        SEZNAM   ÚČASTNÍKŮ   ZÁJEZDU

      Čtvrtek 26.června
      Cesta autobusem přes Německo a Francii byla nekonečně dlouhá. Pro větší pohodlí jsme na cestě tam dvakrát přespali na území Francie mimo autobus.
      Zastavili jsme se také ve městě Beaune , kde jsme si prohlédli jeden z nejstarších středověkých hospiců
      Nocleh jsme měli zajištěn v rodinách přátel ze smíšeného sboru v la Verpillière
      NA ZAČÁTEK


      Pátek 27.června
      Podruhé jsme nocovali v turistickém motelu FORMULE1, poblíž města Pau.

      Zájezd sboru byl nasměrován do průmyslové oblasti ASTURIAS (oficiální název Asturské knížectví) na severu Španělska u pobřeží Atlatského oceánu.
      Podnebí i oceán jsou zde chladnější než v oblasti Středozemního moře. Skalnaté a členité útesy připomínají spíše severské norské fjordy.
              Asturské knížectví

      (Jsou zde použity satelitní snímky Španělska a fotografie Zuzany Zajícové)
      NA ZAČÁTEK


      Sobota 28.června.
      Cestou za hranicí Španělska jsme měli ještě dvě zajímavé zdravotní a kulturní zastávky. Ve městě San Sebastian a v muzeu Altamira .

      Ubytování měli členové sboru zajištěno v městečku Santa Maria del Mar v hotelu MARINA a stravování v hotelu ROMAN v sídlišti La Llada.
MARINA 
ROMAN       NA ZAČÁTEK


      Neděle 29.června.
      Ráno sbor odjel na prohlídku historického rybářského městečka CUDILLERO. Je to bývalý rybářský a průmyslový přístav, který nyní žije hlavně z turistického ruchu. Na okolních příkrých svazích jsou postaveny domy a celé město tak působí malebným dojmem. V neděli pořádají pravidelně sváteční průvody ulicemi městečka s muzikou.

     


      Cestou do hotelu na oběd jsme se ještě zastavili ve městě Salinas , kde je na okraji velké pláže muzeum kotev v otevřené krajině. Jde o kotvy z velkých zámořských lodí, vysoké několik metrů a umístěné podél svahu do pevných betonových konstrukcí.
      Na skalním útesu nad mořem je umístěna ohromná bronzová hlava s rozevlátými vlasy. Je to na počest syna známého mořského badatele, který v těchto místech zahynul.


      PRVNÍ KONCERT - v divadle
      Odpoledne jsme jeli do starého historického města Gijón, které má asi 180 tisíc obyvatel. Po odpolední zkoušce jsme si šli ještě prohlédnout pamětihodnosti města, kostely, paláce, přístav, římské lázně a další pamětihodnosti. Večer jsme měli festivalový koncert v místním divadle "TEATRO JOVELANOS". Kromě našeho sboru GAUDIUM tam vystupoval ještě výborný španělský sbor CORAL EL LEÓN DE ORO, z města Luanco, který dirigoval sbormistr: Marco Antomio Garcia de Paz.
      Neočekáváme velkou návštěvnost na koncertě, protože se dnes večer hraje finálové utkání ve fotbale mezi Španělskem a Německem.
  pošta
  divadlo
  sbor  EL LEÓN DE ORO,
                 z města Luanco
 

      NA ZAČÁTEK


      Pondělí 30.června
      Jeli jsme si prohlédnout město Avilés a nakoupit do obchodního domu CAREFOUR.
      Navštívili jsme kulturní dům a nádherný městský park se vzácnými stromy.
      Byli jsme pohoštěni naším hostitelem donem Juanem Karlosem v restauraci jejich tradičním nápojem, který se jmenuje SIDRA
      Sidra je lehce alkoholický nápoj vyráběny z jablek, velmi typický pro oblast Asturias. Obsahuje mezi 3-8procenty alkoholu, podle toho o jaký druh se jedná. Tento nápoj je rozšířený po celém světě – Španělsko, Francie, Irsko, Anglie, Mexiko..Proces výroby začíná v létě. Jablečná šťáva se nechává zhruba 5 měsíců kvasit a poté se nalévá do lahví.
      Stejně jako pití čaje, i Sidra má svůj zvláštní servírovací obřad. Tradičně se nalévá z výšky, čímž mnohdy část nápoje končí mimo sklenici. Navíc se správně nemá vypít celý obsah sklenice, protože dole zůstávají usazeniny, vzniklé tím, že z nápoje nejsou odstraňovány případné dužiny z jablek.Pro Asturias jsou typická místa tzv. sidrerías, kde se nápoj podává společně s tradičními pokrmy.      Odpoledne jsme navštívili nejsevernější výběžek kraje Asturias. Je jím je oblast GOZON s majákem Faro de Cabo de Peňas, ve kterém je také námořní muzeum.
      U tohoto majáku v minulých dobách ztroskotal největší počet lodí, ve srovnání s ostatním španělským pobřežím.      DRUHÝ KONCERT - v kostele
      V pondělí večer zpíval sbor GAUDIUM na festivalovém koncertu v kostele ve městě Piedras Blancas spolu s naším hostitelským sborem "ORFEÓN de CASTRILLÓN" z tohoto města.
      Sbor vznikl roku 1981. Sbormistrem je don José Manuel González Valdés.

    


      Po večeři jsme se setkali s několika představiteli našeho hostitelského sboru, s paní prezidentkou sboru "ORFEÓN de CASTRILLÓN", s donem Juanem Carlosem a jeho paní.
      Předali jsme jim dárky od našeho sboru. Don Juan Carlos dostal sborové tričko Gaudia, které si hned obléknul.

      NA ZAČÁTEK


      Úterý 1.července
      Celý den jsme se trmáceli autobusem.
      Večer jsme dojeli do francouzského města Mulhouse, které je na východě Francie, nedaleko hranic s Německem a Švýcarskem v regionu Alsasko. Název města je odvozen z německého slova mlýny (Mühlhausen), protože prvními objekty na území města byly mlýny na řekách Ill a Doller. Mlýnské kolo je i symbolem města. První písemná zpráva o městě pochází z 12. století. Dnes se svým letištěm, tramvajovou dopravou a velkým železničním uzlem je průmyslovým centrem této oblasti. Má přes 250 000 obyvatel.
      Před setměním se někteří stačili podívat na historický střed města, od něhož byla naše stanoviště autobusu vzdáleno jen několik (asi 5) kilometrů pěší chůze.
      Ve městě Mulhouse, zvláště na předměstí, jímž jsme procházeli ve večerních hodinách, žije početná většina Francouzů turecké národnosti.
      Po návratu do našeho motelu FORMULE1 jsme si rádi odpočinuli.

      Středa 2.července
      Ranní rychlý odjezd z města Mulhouse, spojený s problémy při zásobování pro snídani ve FORMULI1, jsme překonali a nastoupili cestu domů přes Německo.
      Řidiči opět složitě hledali (se svojí problematickou navigací GPS) vhodný průjezd tamními dopravními zácpami.
      Nakonec vše dobře dopadlo a domů jsme se vrátili v odpoledních hodinách.