Předchůdkyní
Zemské porodnice byla od roku 1789 veřejná porodnice, která se nacházela také v Apolinářské ulici, v barokní budově bývalého kanovnického domu při chrámu sv. Apolináře.
Roku 1862 rozhodl
hrabě Thun-Hohenstein o vybudování Královské české zemské porodnice. Pro stavbu bylo vybráno místo Na Větrově.
Aby se zamezilo šíření infekce a jejím smrtelným následkům musela být stavba z režných, neomítnutých cihel, neboť se věřilo, že jsou bezpečnější z hlediska přenosu infekce.
Budovu Zemské porodnice navrhl a v letech 1865–1875 postavil přední český architekt a stavitel
Josef Hlávka (1831–1908). Pavilonový systém umožňoval v případě potřeby uzavřít jednotlivé části budovy a zamezit tak šíření infekce.
Architektonicky nejzajímavější částí budovy Zemské porodnice je kaple sv. Kříže. Je umístěna v prvním patře, nad vstupním vestibulem. Prostor kaple je tvořen bohatou hvězdicovou sklípkovou klenbou, která je svedena ve střední sloup. V kapli se nachází mramorová křtitelnice, kredenční mramorový oltář, novogotická dubová zpovědnice a kůr s varhanami. Malířská výzdoba podle návrhu Adolfa Liebschera a Adolfa Körbera pochází z roku 1902.
V průběhu stavby nastaly nečekané komplikace. V roce 1870 architekt Josef Hlávka částečně ochrnul. Stavbu do jejího zdárného konce řídil konzultačně prostřednictvím stavitele Čeňka Gregora (1848–1917).
V roce 1875 byla budova Zemské porodnice slavnostně uvedena do provozu.
Další informace i s fotografiemi na
PRAGA MAGICA