KULTURA A HISTORIE MĚSTA ŠKRDLOVICE A OKOLÍ
Škrdlovice (německy Skerdlowitz)
Škrdlovice jsou obec, která se nachází v severní části okresu Žďár nad Sázavou na česko moravským pomezí. Je položena ve vrcholové části Českomoravské vrchoviny, v centrální části CHKO Žďárské vrchy, v nadmořské výšce 650 m n.m.
Při podrobnějším vymezení leží obec 6 km severně od Žďáru nad Sázavou při silnici I/37 ve směru na Pardubice.
Obec má okolo 650 trvale žijících obyvatel, s průměrným věkem 38 let, žijících ve 179 domech. Rozloha katastrálního území činí 574 ha a jeho nadmořská výška se pohybuje od 617 m.n.m do 720 m.n.m.
Název obce pochází z doby kolonizace a je vztahován k osobnímu jménu osazovatele Skrle, odtud Skrlovice. Jazykovým vývojem bylo doplněno písmeno "d" čímž vznikl pozoruhodný, v naší zemi (a snad i na světě) ojedinělý název
Škrdlovice s pěti samostatně stojícími souhláskami na začátku slova.
Velké Dářko

Největší rybník českomoravské Vrchoviny o rozloze 206 ha, paří k přírodním zajímavostem okolí obce. V roce 1480 vykoupil tehdejší pán na Polné, Viktorín z Kunštátu a vévoda Mustenberský, syn krále Jiřího z Poděbrad, od žďárského kláštera velký bažinatý les Dářko, jenž dal vymýtiti a v rybník proměniti.
Kaple svatých Cyrila a Metoděje

Obec Škrdlovice, jako jedna z mála v tomto kraji, neměla donedávna žádnou sakrální stavbu, ač se obyvatelé vsi o její zbudování v minulosti často pokoušeli. Jen ze střípků minulosti se dá sledovat stoleté úsilí občanů obce o výstavbu svatostánku, jež však bylo mařeno lidskou malostí a hloupostí.
V roce 1996 bylo ustanoveno občanské sdružení Spolek pro výstavbu kaple ve Škrdlovicích. Roku 1997 byl posvěcen základní kámen papežem Janem Pavlem II. a dne 10.7.1999 byla již hotová kaple Svatých Cyrila a Metoděje slavnostně vysvěcena královéhradeckým biskupem Dominikem Dukou.
Autorem návrhu stavby je Prof. Ing.arch. Mojmír Kyselka CSc., autorem návrhu vitráže a interiéru akademický malíř Jaroslav Matouš. Realizaci návrhu vitráží provedl místní rodák Bohuslav Polanský.
Stavba asociuje rozevřenou knihu jako symbol vzdělanosti a písma. Rozpolcená věž představuje dva věrozvěsty, Cyrila a Metoděje, kteří písmo do našich zemí přinesli. Mezi věžemi je umístněn dvouramenný biskupský kříž.
Bohuslav Leopold
Dne 6. září si připomínáme výročí narození jednoho z nejvýraznějších postav z rodiny současných majitelů penzionu Vysočina, hudebního skladatele a aranžéra Bohuslava Leopolda, významného rodáka ze Škrdlovic. Patřil ve své době k nejmarkantějším postavám hudebního života. Narodil se roku 1888 v rodině hostinských živnostníků. V šesti letech se začal učit houslím, ale bez valného úspěchu, neboť ne každý venkovský kantor se zabýval výukou hudby.
Přes protest svých rodičů nastoupil Bohuslav Leopold k vojenské hudbě do Budapešti, kde započal studium na zdejší hudební akademii u profesora Blocha. Tuto akademii nedokončil, neboť jeho pluk byl převelen. Ve studiu poračoval u profesora Topiče ve Lvově, u profesora Sschwarzensteina v Krakově a u profesora Suchého v Praze. V roce 1917 již působil jako koncetní mistr a dirigent v osmdesátičlenném orchestru válečné výstavy v Budapešti.
Po roce 1918 se stal členem Šakovy filharmonie, po jejímž rozpuštění sestavil vlastní hudební těleso, se kterým odjel do ciziny, kde po několikaměsíčním působení v Německu a Francii založil komorní kvarteto v Egyptské Alexandrii,, jehož repertoárem byla převážně česká tvorba.
Leopoldova mnohostrannost vyvrcholila roku 1928 založením nakladatelství Edition Continental, které během necelých pěti let dosáhlo světového formátu, sdružující zvučná jména z celého hudebního světa.
Zemřel 12.5. 1956 v Praze. K uctění jeho památky je na Penzionu Vysočina ve Škrdlovicích umístěna pamětní deska.
Zdroj: Kronika obce Škrdlovice
Výstřižek z novin 5+2 dne 14.7.2017