|
Kostel svatého Jiljí, pozdně gotický římskokatolický kostel, stojí na místě raně gotického obranného kostelíka z doby kolem roku 1300. Byl zbudován na opevněném ostrůvku v řece Běle a byl přístupný jen po mostě. V roce 1568 byl nově postaven.
Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Stojí v centru města v Kostelní ulici. Součástí kostela je přístupná věž z poloviny 16. století, která slouží jako rozhledna.
Kostel je jednolodní, zakončený nevýrazným presbytářem, má mohutnou předsíň a třípatrovou věž s ochozem a bání s lucernou.
Vnitřek lodi byl v 18. stol. zbarokizován. Náhrobní kostelní kameny náleží významným osobnostem zdejšího panství, renesanční náhrobek Václavu z Veitmile (1532), pískovcový renesanční Kryštofu z Karlovic (1580), v podlaze Červenohrádecké kaple náleží litinová deska Jindřichu z Rottenhanu, jeho manželce Gabriele Czernínové a dceři Gabriele z Buquoyů (1836) a mramorová deska Janu z Trauttmannsdorfu (1846).
Kostel je veřejnosti přístupný v době pravidelných bohoslužeb, konají se v něm katolické svatební obřady.
---------------------
Město Jirkov u Chomutova otevřelo ve věži kostela netradiční muzeum. V souladu se jménem města shromažďuje předměty od slavných "Jirků". Návštěvníci uvidí například brýle Jiřího Bartošky, rekvizity z divadla Semafor Jiřího Suchého, pantofle Jiřího Mádla, hrnek Jiřího Krampola, golfovou hůl Jiřího Korna či dres fotbalisty Jiřího Jarošíka. Jednotlivé exponáty muzeum shánělo různě. Částečně přes známé a kamarády slavných Jirků, většinu ale díky osobním setkáním.
Muzeum se tak postupně rozrůstá o další exponáty. Zatím poslední dodal režisér Strach, zapojit se ale mohou i ti Jirkové, kteří se nepovažují za slavné. V posledním patře věže můžou nechat svůj podpis či fotku a připojit se k nim mohou i všechny Jiřiny.
Jirkové a Jiřiny se také do "svého" muzea, které je otevřené od května do září denně vyjma pondělí, dostanou se slevou. Místo už tak mírných dvaceti korun zaplatí jen deset.
|
|