Husův sbor, modlitebna
Církve československé husitské.
Stavba je mohutný bílý betonový kostel z roku 1933, navržený architekty E. Sobotkou a S. Vachatou. Je zde také kolumbárium. Při vstupu do modlitebny je uchycena pamětní deska z roku 1950, která připomíná založení Církve československé husitské na Smíchově Dr. Karlem Farským 8. ledna 1920.
Církev československá husitská vznikla pod názvem Církev československá a začala se odštěpovat od římskokatolické církve o Vánocích 1919. Její vznik je spojen s politickými změnami po první světové válce, kdy nově vzniklá Československá republika hledala nejen politickou, ale i duchovní a náboženskou identitu. Římskokatolická církev totiž byla od konce 19. století zejména v intelektuálních a politických kruzích chápána jako jeden z nástrojů habsburské protičeské politiky a jako brzda politických ambicí českého národa.

Po vzniku ČSR se mezi lidmi šířil odmítavý postoj ke katolické církvi jako zdiskreditovanému nástroji habsburské moci („pryč od Vídně a od Říma“) a znovu se obnovila snaha o její reformu zevnitř, zejména u modernistických kněží z Jednoty katolického duchovenstva. Vyvrcholením jejich snažení a opozice k církevnímu vedení byly o Vánocích 1919 bohoslužby v češtině, pro něž liturgii velice rychle připravil Karel Farský a zhudebnil Josef Pícha. Na 8. ledna 1920 byl svolán první sněm, na kterém byla oficiálně vyhlášena nová, „národně pojatá“ Církev československá. Vznik církve byl vyhlášen provoláním „Národu československému“, které její ustavující Sněm schválil 10. ledna 1920 a které bylo zveřejněno o den později, 11. ledna 1920. Státem byla Československá církev uznána 15. září téhož roku.
Adresa:
Náboženská obec CČSH Praha 5 – Smíchov
Na Václavce 117/1 Praha 5 - Smíchov
Virtuální prohlídka kostela na Internetu